גיליון 188: בלי חשבון

[label style=””info”” icon=””heart””] השיעור מוקדש לרפואת אור בן ציפורה ואלידור בן אסתר [/label]
צדיקים יקרים,
יש חלק במסיבת ההפתעה שהוא מיותר – כשמפתיעים אותך! ואתה עם פרצוף מפוחד/מבוהל/או סתם לא מוכן.
אבל תסכים איתי שעוד פחות הגיוני לחוג יום הולדת לאדם
כשאנו יודעים שהוא מרופט וחסר חן, נכון?
אז למה אנו חוגגים לעצים את יום ההולדת שלהם בטו‘ בשבט, בזמן שהם ערומים מהעלים שלהם, חסרי פירות ועומדים בזעף מזג האוויר החורפי?! מכל הקורה סביבנו אפשר ללמוד … גם מזה!
***
[blockquote quote= “משימת השבוע:
הייה אתה ראשון השבוע לומר שלום ובוקר טוב לחבריך, ואם אין חדש במשימה זו, חייך במפגש הבא שכן אתה מכוון לדעת גדולים!” align=””left”” max_width=””300px””]
לעצים שהם חלק מהצומח, לא ממש אכפת מהכבוד שלהם אלא מנסים בכל כוחם למלא את ייעודם לכן אוגרים את הכוחות בחורף כשקר בחוץ, מקשיחים את קליפתם אך מרבים את השרף והאנרגיה הנדרשת לקראת הפריחה באביב והפירות בהמשך.
***
ודרך העצים רוצה בורא עולם ללמד אותנו משהו, אם תזרוק את השכל, ולא תתייחס לשאלות העולות בראשך כגון“ ”למה זה מגיע לי“, ”למה דווקא עכשיו“, ”נו, באמת, תראה איך אני נראה“ – תוכל גם אתה, גם בתקופה הכי קשה להתחזק, ולהתפתח!
התקופה הקשה תהיה ההכנה לקראת הפריחה שלך, כי מי שלוקח את הקושי כאתגר – מקבל את הרווחה בהצלחה.
***
לאדם כמו לעצים יש תקופות קשות ותקופות טובות, אם כי תדירות המעברים בין התקופות מהיר יותר.
אך לימוד חשוב נוכל ללמוד מהתנהגות העץ: בתקופה הקשה העץ מעבה את הקליפה החיצונית, אך בפנים – אוגר ומייצר כוחות לקראת העתיד. ובתקופה הטובה, באביב, ישתמש בכוחות שאגר לייצור הפירות!
כך גם האדם הרוצה להוסיף עוד מעשה טוב.
בתקופה הטובה: נהג: ”וְהָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל פַּלְגֵי מָיִם אֲשֶׁר פִּרְיוֹ יִתֵּן בְּעִתּוֹ וְעָלֵהוּ לֹא יִבּוֹל וְכֹל אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה יַצְלִיחַ“ [תהילים פרק א] חזק את עצמך באמצעות ההצלחות מהעבר ןמהווה!
ובתקופה הקשה: צריך לדעת כי גם זמן זה אינו צליח להתבזבז, ואם עכשיו אינני יכול לעשות בפועל, כן תוכל להתכונן: להרגיל את הלב! ולהמשיך לעשות את המעשים הקטנים שמחזקים את רוחי.
***
את העצה איך מחזיקים מעמד בתקופה הקשה נלמד מרבי נתן שרושם לבנו: ”כֻלָּם מְלֵאִים זְעָקוֹת וּצְעָקוֹת גְּדוֹלוֹת וּמָרוֹת עַל עֹצֶם הָרְדִיפוֹת שֶׁרוֹדְפִים אוֹתָנוּ וּבִפְרָט אוֹתִי שׂוֹנְאַי חִנָּם, תַּחַת אַהֲבָתִי יִשְׂטְנוּנִי וַאֲנִי תְפִלָּה, אֲבָל בְּתוֹךְ עֹצֶם הַצָּרוֹת הָיָה לָנוּ הַרְחָבוֹת וִישׁוּעוֹת נִפְלָאוֹת וְנוֹרָאוֹת“ [עלים לתרופה מכתב קעא] שבתוך כל המעברים שעוברים עליך, חפש את הטובות ה“קטנות“ שקיבלת, ותזכה לטיפה ועוד טיפה של חיות שבעזרתה תשרוד את התקופה הקשה.
***
כמו שיש 4 עונות על פני כדור הארץ, כך גם על האדם עובר המחזור: ימים קשים (חורף), ולאחריו אנחה רווחה ושמחה (אביב), אבל אם מתלהבים מידיי נזרקים לצד השני (קיץ) באמצעותו נבין שהקיצון לא טוב! אז נתקרר מעט (סתיו).
והכל למען להתחיל מחדש – והפעם ממקום טוב יותר!
***

העצה:
לפעמים דרך האייל לצאת מהסבך היא להוריד את הקרניים. נכון, לא תמיד ה“השפלה העצמית“ נעימה, אבל ברור ש“גאווה, הדוחקת את רגלי השכינה“ גרועה עוד יותר, לכן אל תעצור בעקבות האובדן, אלא המשך קדימה ותזכה לטוב יותר.

להורדת דיוור

וידאו

הרב אליהו גודלבסקי | בלי חשבון - עלים לתרופה - מכתב קעא - התשעו - פרשת יתרו - שיעור מלא